Cykloaréna Vysočina (37 km)

30 minut od Proseče v Novém Městě na Moravě je skvělé sportovní centrum Cykloaréna Vysočina. Mimo jiné tam

jsou udržované cyklististické singletracky, silniční okruhy, ale i MTB okruhy. Jsou k dispozici jak okruhy

technicky nenáročné pro rodiny s dětmi tak náročnější pro pokročilé.

www.vysocina.bike

Cyklotrasy Toulovcovy Maštale (od 5 km)

V zájmu udržitelného rozvoje mikroregionu a jeho krásného životního prostředí vzniklo v Proseči a přilehlých

vesnicích Sdružení obcí Toulovcovy Maštale, jehož společným úsilím byly v oblasti postaveny již tři rozhledny

(uvedené dole) a síť cyklotras. V mikroregionu Toulovcovy Maštale bylo vyprojektováno 156 km cyklotras

určených převážně pro horská a treková kola. Cyklotrasy jsou zahrnuty do devíti okruhů, které mají

vedle identifikačního čísla i příslušnou barvu.
Jsou to cyklotrasy:
1. Maštalská Stezka 30,5 km
2. Všivická Stezka 31,4 km
3. Posekanecká Stezka 31,3 km
4. Voštická Stezka 28,2 km
5. Martinická Stezka 25,3 km
6. Polanská Stezka 24,6 km
7. Zámecká Stezka 25,2 km
8. Pivnická Stezka 22,4 km
9. Tereziánská Stezka 25,7 km

 

www.mastale.cz/cs/cyklotrasy

Planetární stezka v Proseči (0.3km)

Jako druhý projekt toho druhu v České republice byla v roce 2006 v Proseči za účasti žáků ZŠ otevřena planetární stezka. Tato stezka je vyznačená trasa, po které jsou rozestavěny modely vesmírných těles s informacemi a zajímavostmi o nich. Tento projekt umožní lépe si představit velikosti a vzdálenosti jednotlivých planet naší sluneční soustavy. Zároveň budete mít možnost poznat okolní krajinu Proseče včetně rozhledny Terezky. Začátek stezky je u obecní knihovny, budete procházet kolem areálu základní školy po cestě západně od Proseče stále po bílé cyklotrase č.3 místního značení cykloturistických tras přes místní část Pastvisko stále do kopce. Po cca 3,5 km trasa na křižovatce pokračuje po modré cyklotrase č.5 až k rozhledně Terezka na Pasekách a odtud se stáčí zpět na silnici směrem k Proseči.

Tuto stezku je možné projít pěšky nebo projet na kole.

 

www.planetarnistezka.cz

Pískovcová skalní města Toulovcovy a Městské maštale (od 5 km)

Výlet do Toulovcových Maštalí ať procházkou či na kole zpestří jakýkoliv víkend nebo letní den. Toulovcovy maštale jsou přírodní oblastí pískovcových Budislavských skal a borových lesů a jsou vynikajícím místem k turistickým či rodinným výletům. Jsou velmi vhodné pro rodiče s malými dětmi a to díky svému mírně zvlněnému charakteru, v němž rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším bodem je 200 m. Nejedná se tedy o žádné hory. Příroda je tu opravdu okouzlující, vzájemně se zde doplňují temné čisté lesy s pískovcovými skalními útvary. Mezi nejvíce navštěvované území patří tzv. „Budislavské skály“. Jde o soustavu skalnatých údolí, dosahujících místy až do výše 60 m. Tato údolí vyhloubily pramenné toky a pobočky místní říčky Novohradky. V teplých letních dnech přímo ideální ke zchlazení!


www.cestomila.cz

GPS: 49.822566, 16.141107

Drsná a Divoká rokle Pivnice u Zderaze (5 km)

Pivnická rokle ve Zderazi pár minut jízdou od nás nabízí krásnou procházku (nebo projížďku na kole) lesem písečným a kamenitým terénem mezi skalami (kočárek nechte doma). Pro děti vhodné a zajímavé, jsou tam skalní převisy a dutiny k prozkoumání. Jen 1,6 km od Zderazi. Vyražte ráno, projděte otevřeným prostranstvím mezi poli, je to paráda. Ve Zderazi jsou pak ještě k vidění skalní obydlí a Zderazský domeček, což je místní útulné muzeum.


www.kudyznudy.cz

GPS: 49.844071 16.099477

Skalní obydlí ve Zderazi (3 km)

Ve Zderazi jsou vytesána v pískovci stará obydlí - sklepy, o jejichž půdou panuje veliké nejasno. Jisté ale je, že bývaly obydlené a sloužily jako sklepy a sušárny pro úrodu. Výlet je perfektní procházkou s dětmi nebo nakole! 

 

www.obeczderaz.cz

Toulovcova Rozhledna (6 km)

Toulovcova Rozhledna dokončena v roce 2002 se dvěmi vyhlídkami a 60 schody leží ve výšce 539 m n.m. mezi obcemi Jarošov u Litomyšle a Budislav. Je 15.5 metrů vysoká a když je hezky, z rozhledny je vidět až okolí Pardubic, Hradce Králové a dokonce Krkonoše! Spolu s dalšími rozhlednami (Terezka a Borůvka) patří mezi turistické atrakce mikroregionu Sdružení Obcí Toulovcových Maštalí (SOTM). Otevřená duben-říjen.

 

www.na-rozhledny.cz

Rozhledna Terezka (3 km)

Rozhledna Terezka dostavěna v roce 2005 je druhou rozhlednou (ze 3) provozovanou Sdružením obcí Toulovcových Maštalí. Je umístěna na Pasekách nad Prosečí ve výšce 626 m n.m, je vysoká 25 metrů a má 4 mezipatra se 112 schody. Jméno rozhledny připomíná spisovatelku Terezu Novákovou,

která do Proseče jezdívala od roku 1901. Otevřená duben-říjen.

 

www.mestoprosec.cz/tip-na-vylet/rozhledna-terezka

Rozhledna Borůvka (5 km)

V pořadí již třetí rozhledna, která byla postavena na území mikroregionu Toulovcovy Maštale je rozhledna Borůvka. Vysoká 18,5m svou konstrukcí se vymyká běžnému vzhledu a provedení ostatních rozhleden a patří k nejzajímavějším a nejkrásnějším stavbám svého druhu v širokém okolí.

Na kruhove vyhlídkové plošině a umožňuje výhled do krajiny na rozmezí České tabule a Českomoravské vrchoviny.

Její název je odvozen od jména návrší, kterému se říká Borek nebo Na Borůvčí. Otevřená duben-říjen.

 

www.ic.obecporici.cz/36-rozhledna-boruvka

GPS:49,840083 16,062503

Trasa na Devět Skal (5 km)

Na nejvyšší bod Žďárských vrchů – Devět skal (836 m) je možné se dostat i fyzicky nenáročnou trasou vhodnou pro rodiny s dětmi. K výchozímu místu výletu přijedeme po silnici spojující obce Herálec a Kadov. Asi 4,5 kilometrů za Kadovem se nalézá po pravé straně velké parkoviště. Zde necháme auto a vedeni žlutou turistickou značkou se vydáme po asfaltové silničce. Zhruba po 500 metrech dorazíme na rozcestí "Pod Lisovskou skálou", kde se napojíme na lesní cestu.

Pokračujeme dále na rozcestí „Devět skal“, odtud nás ke skalám dovede modrá tvarová značka.

S opatrností je možné vyšplhat až na vrchol s vyhlídkou. S kočárkem se můžeme dostat až na dříve zmíněné rozcestí „Devět skal“ pod samotnými skalisky.

 

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/vysocina/1614-devet-skal-nejvyssi-vrchol-zdarskych-vrchu